Sağlık İçin Zeytin & Zeytinyağı

Zeytinin öyküsü 

Homeros’un “SIVI ALTIN” olarak nitelendirdiği, eski çağın tanrı ve tanrıçalarından ilahi dinlere kadar kutsal sayılan zeytin ve zeytinyağının, gençlik ve güç iksiri olduğuna inanılıyor.


Tarihi, günümüzden 8000 yıl öncesine dayanan zeytin birçok efsanenin de kaynağı olmuştur. Nuh Peygamber’den Antik Yunan’a, Mısırlılardan Romalılara kadar tarihin her aşamasında zeytin ağacından ve zeytinyağının yararlarından söz edilmektedir.

Zeytin Ağacı kuzeyde, Anadolu üzerinden Yunanistan, İtalya ve İspanya’ya; güneyde, Mısır üzerinden Kuzey Afrika’ya yayılmıştır. 16. yüzyılda Kuzey Amerika ve Latin Amerika ile birlikte Çin’e ve Japonya’ya ulaşmıştır.  Gerek mitolojideki ve gerekse günlük yaşamdaki yeri bakımından Akdeniz kadar hiç bir coğrafyada zeytinin tarihi izlerini takip edebilmek mümkün değildir.

Kur’an-ı Kerim’de de zeytinden söz edilmektedir. Kur’an’da bu zeytin ağacının Sina Dağı’ndan geldiği, meyvelerinden yağ elde edildiği ve bu yağın yemeklere lezzet vermek için kullanıldığı yazılıdır.

Zeytin, dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de doğasından gelen özellikleri nedeniyle ham dane olarak tüketilmediği için işlenmekte böylece farklı sektörlere (zeytinyağı ve sofralık zeytin sektörlerine) hammadde kaynağı oluşturmaktadır. Hatta zeytinyağı üretiminden sonra prina gibi yan ürünler de üretilmekte ve ana sektörler yanında yan sektörlerin de oluşumu söz konusu olmaktadır.

Tıpkı portakalı sıkıp suyunu içebildiğimiz gibi zeytini de sıkıp yağ olarak kullanıyoruz. Bir zeytin ağacının ortalama ömrü 300-400 yıldır, ancak 3 bin yaşında zeytin ağaçlarına da rastlanmıştır. Bu nedenle zeytin ağacı mitoloji ve botanikte “ölümsüz ağaç” olarak adlandırılmaktadır.

Zeytinyağının saymakla bitmeyen faydalarından bazılarını sizinle paylaşmak istedik… 

  1. Zeytin ve zeytinden üretilen besinler kalp ve damar sağlığını korur.
  2. Zeytinyağı, cildi yaşlanmanın etkilerinden korur, cilt hastalıklarının oluşumunu önler ve cildi güzelleştirir.
  3. Zeytinin tansiyon düzenleyici ve şeker hastalığını azaltıcı etkisi vardır.
  4. Zeytinyağının içinde bulunan “Oleiprine” adlı madde kansere karşı hücreleri korur.
  5. Zeytin, meyve ve sebze alternatifi olarak diyet lifi kaynağıdır.
  6. Merhem olarak da kullanılan zeytinyağı, yanmayı giderici ve yumuşatıcı özelliktedir.

 

×
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?